Úroková sadzba – kompletný sprievodca

Úroková sadzba je odmena veriteľovi za zapožičanie peňazí. Od staroveku až do konca stredoveku sa požičiavanie peňazí na úrok považovalo za škodlivú činnosť. V súčasnej dobe už ale takmer nikto nepochybuje o tom, že rozumne poskytované úvery sú hýbateľom ekonomiky. V tomto článku sa ponoríme do problematiky úrokových sadzieb. Predstavíme si tu bežné úrokové sadzby pri bankových produktov (bežných a termínovaných účtov).

Terminológia

Možno ste sa stretli so skratkou p. a. Viete, čo vlastne znamená? Vychádza z latinského per annum, čo znamená „každý rok“. Ak sa nejaký produkt úročí mierou, u ktorej je uvedená táto skratka, bude sa v percentách vyjadrený úrok generovať za rok. To však neznamená, že sa úroky budú pripisovať len raz za rok. Zvyčajne sa pripisujú mesačne, avšak mesačné zhodnotenie je dvanástina úrokovej sadzby, ktorá je vyjadrená ako p. a.

Úroková sadzba a NBS

Národná banka Slovenska má možnosť, podobne ako všetky centrálne banky, ovplyvňovať úrokové miery. NBS totiž požičiava komerčným bankám peniaze, takže rozhoduje o tom, za koľko si tieto banky môžu požičať. Podľa tejto teórie by potom mali komerčné banky úrokové miery upraviť práve v závislosti na tom, za koľko im požičiava centrálna banka. V poslednej dobe sa ale ukazuje, že túto možnosť zasahovania do finančného trhu Národná banka stratila. Banky totiž majú peňazí moc a tak si od nej už nemusia požičiavať. Aj keby centrálna banka peniaze požičiavala s nulovou sadzbou, úroková miera (s ktorou sa stretávame my, ako bežní spotrebitelia) sa v podstate nezmení.

Přečtěte si také:  Sporiace účty a ich porovnanie naprieč trhom

Úroková sadzba na bežnom účte

Bežné bankové účty nie sú úročené prakticky vôbec. K svetlým výnimkám patrí účet od VÚB, ktorý ponúka zhodnotenie ako sporiaci účet. Je to síce podmienené aktívnym používaním účtu (12 pohybov na účte mesačne, celkovo minimálne v hodnote 500€), ale vzhľadom k peknému úroku 5 % ide o zaujímavú ponuku. Väčšina ostatných bánk totiž ponúka úrokovú sadzbu na bežnom účte od 0 do cca 0,1 %, čo znamená, že sa peniaze na týchto účtoch vplyvom inflácie znehodnocujú.

Úroková sadzba na termínovanom vklade

Termínované vklady umožňujú peniaze zhodnotiť nad hranicou inflácie. Nemôžete počítať so závratným ziskom, avšak vaše peniaze sú na rozdiel od investičných produktov na termínovaných účtoch v bezpečí. V súčasnej dobe sú najvýkonnejšie tieto termínované vklady:

  • Termínovaný vklad Poštová banka – 2,8 % p. a.
  • Termínovaný vklad k Osobnému účtu Prima Banka – 2,2 % p. a.
  • FIX konto  Privat banka – 2,05 % p. a.

Vyššie uvedené miery u termínovaných vkladov platia pre dlhšie uložené vklady, zvyčajne po dobu od 2 do 5 rokov. Aj pri kratšom uložení ale mnohé termínované vklady prekonávajú sporiace účty, čo je pochopiteľné.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..