Nebankové spoločnosti, ktorých je na Slovensku skutočne veľa už prakticky od zmeny režimy na našom trhu ponúkajú pôžičky v rôznej výške, ktoré neraz poskytujú aj klientom bez zamestnania alebo klientom, ktorí majú zápis v registri dlžníkov. Nebanková pôžička je z toho dôvodu na trhu pomerne známym fenoménom, ktorý nejeden Slovák vníma skôr negatívne. Ako je to skutočne s nebankovou pôžičkou, je naozaj taká nevýhodná alebo svojimi podmienkami môže konkurovať aj bežnej bankovej pôžičke?
Nebanková pôžička môže byť aj výhodná
Nebanková pôžička ako alternatíva k bežnému bankovému úveru je vnímaná mnohými Slovákmi, ako úžernícky finančný produkt. V mnohých prípadoch skutočne praktiky niektorých nebankových spoločností sú až nápadne podobné úžerníctvu, nájdu sa však aj isté nebankové spoločnosti, ktoré sa prakticky nijak nelíšia od bánk, ktoré taktiež poskytujú pôžičky za úrok.
Konkrétne medzi takéto nebankovky môžeme zaradiť spoločnosti ako Cetelem, Quatro, Triangel či Home Credit, ktoré svojimi úrokovými sadzbami tesne konkurujú aj veľkým bankovým spoločnostiam. Tieto nebankovky väčšinou poskytujú pôžičky už od úroku cca 8 – 10 % p.a. ročne, čo v porovnaní s inými nebankovými subjektmi je pomerne priaznivé číslo. Nebanková pôžička však z takýchto spoločností je dostupná predovšetkým ľudom z pravidelným mesačným príjmom a ľudom a zároveň aj ľudom, ktorí majú čistý register dlžníkov.
Dávajte si pozor na neseriózne nebankové spoločnosti
Overiť si dnes danú nebankovú spoločnosť nie je až také ťažké. Vďaka internetovým fóram, či portálom si môže aj laik overiť kvalitu služieb danej spoločnosti, ktorá aktívne pôsobí na našom “nebankovom poli“. Nebanková pôžička býva väčšinou nevýhodná predovšetkým z menších spoločností, ktoré poskytujú pôžičky všetkého druhu aj ľudom bez stáleho mesačného príjmu.
Z toho dôvodu tak neraz klienti preplatia aj niekoľko násobok požičanej sumy v priebehu niekoľkých mesiacov až rokov.