Pôžička na zmenku – pozor na riziká!

Chcete si vziať pôžičku na zmenku? Pred jej zriadením by ste si mali byť vedomí rizík, ktoré sú s týmto finančným produktom spojené. Niekedy sa s požiadavkou na podpísanie zmenky môžete stretnúť aj v prípade bankových domov, napríklad pri uzatváraní komplexných úverových produktov. Na prvý pohľad by malo ísť, s ohľadom na tradíciu preverených bánk, o bezpečnú operáciu. Faktom ale je, že sa mnoho ľudí, čo zmenku podpísali, dostalo do problémov. Dôkladne si prečítajte celý tento článok, v ktorom vám popíšeme ten najbežnejší spôsob machinácií so zmenkami.

Pôžička na zmenku bez registra

Pôžička na zmenku môže byť lákavá tým, že umožňuje získanie úveru bez registra. To nemusí byť ale nič automatické – vždy záleží na konkrétnom veriteľovi, s ktorým jednáte. Problémom a súčasne aj výhodou pôžičiek na zmenku je ale to, že ich môže poskytovať každý. Súčasne je zmenka právne veľmi silný dokument, kde je jednoznačne definované, koľko budete musieť zaplatiť. Jedným z najväčších problémov zmeniek je ale ich ľahká predajnosť. Ten, komu ste zmenku vystavili, ju totiž môže pokojne predať. Nový vlastník si potom u vás môže uplatniť nároky pôvodného majiteľa. Často si navyše môže hodnotu zmenky navýšiť o náklady, ktoré mu obchodom údajne vznikli.

Pozor na nebezpečenstvo

Je známy prípad, kedy došlo ku krachu banky a jej vlastnené zmenky boli rozpredané pre úhradu pohľadávok. Bohužiaľ sa niektoré z nich dostali do rúk zahraničnej spoločnosti, ktorá sa špecializuje na zvyšovanie ich hodnoty. V krátkej dobe totiž došlo k niekoľkým ďalším predajom týchto zmeniek v rámci siete podobných spoločností (s rovnakými vlastníkmi), pričom každým predajom sa hodnota zmeniek navyšovala o náklady, súvisiace s ich predajom. Tieto náklady si ale každý obchodník mohol voľne určiť bez toho, že by ich niekto kontroloval. Počas niekoľkých mesiacov sa hodnota zmeniek vyšplhala na viac ako dvojnásobok pôvodnej sumy a majitelia boli vyzvaní na ich uhradenie. Pochopiteľne sa s tým obrátili na súd, avšak napriek tomu boli nútení tieto sumy splácať. Až ak sa skutočne preukáže podvodné správanie zúčastnených firiem, budú si u nich postihnutí môcť uplatniť pohľadávky na preplatené čiastky.

Přečtěte si také:  Pôžičky do 24 hodín

Alternatívy k pôžičke na zmenku

Ako vidíte, ak uzatvoríte pôžičku na zmenku, môžete sa dostať do problémov, aj keď ju budete riadne splácať. Ak si teda napríklad potrebujete požičať bez registra, odporúčame vám krátkodobé pôžičky online, ktoré majú v porovnaní s pôžičkami na zmenky mnoho výhod – peniaze získate ihneď a nebudete musieť nič podpisovať. Bohužiaľ si ale s ich pomocou pomôžete len k malým sumám. Ak ste sa dostali do dlhovej pasce a potrebovali by ste pôžičku na zmenku, aby ste uhradili veľké dlžné splátky, využite bezplatné poradenské služby. Existujú totiž lepšie riešenia finančných problémov, než si brať pôžičku na zmenku, ktorá je veľmi riziková a nikdy neviete, komu sa dostane do rúk.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..