P2P pôžičky – alternatívny zdroj peňazí

P2P pôžičky sú moderným trendom, pretože umožňujú takmer priame spojenie ľudí, ktorí majú prebytočné peniaze a nemajú pre nich využitie s tými, ktorí peniaze skutočne potrebujú na zmysluplné veci. Už z názvu tohto produktu (P2P je skratka pre peer-to-peer, čo voľne preložené z angličtiny znamená od človeka k človeku) je zrejmé, ako vlastne P2P pôžičky fungujú – umožňujú komukoľvek, aby požičal tiež komukoľvek.

Overenie žiadateľov prebieha jednoduchým spôsobom, ktorý zabezpečí, že sa peniaze nedostanú do rúk neplatičom. Je tu ale navyše aj sociálny rozmer, kedy sa uchádzači o P2P pôžičky môžu veriteľom predstaviť a ukázať im, na čo zaujímavé budú peniaze využité. Ak sa z reťazca vypustia banky, stáva sa finančný systém nástrojom pre efektívnu alokáciu prostriedkov.

P2P pôžičky ako výhodná alternatíva k sporiacim účtom

Moderné P2P pôžičky sú zaujímavou alternatívou k bežným bankovým produktom, ktorých schvaľovanie je komplikované a neumožňuje efektívnu distribúciu peňazí. Ak svoje peniaze vložíte do banky, získate len smiešny úrok. Banka pritom peniaze bude požičiavať s niekoľkokrát väčšou sadzbou. Pomocou P2P môžete peniaze bez banky priamo požičať. Získate tak rozumný úrok (vyššie, než v prípade sporiacich či termínovaných účtov), pomocou ktorého sa vaše finančné prostriedky lepšie zhodnotia. Súčasne ale bude tento úrok výhodný aj pre dlžníkov, pretože vám budú platiť menej, než by platili banke.

Peniaze tým, ktorí ich využijú najlepšie – to sú P2P pôžičky

Prevádzkovateľ systému P2P pôžičiek si vezme len malú províziu, ktorá mu poskytne primeraný zisk a uhradí náklady na overovanie žiadateľov o úvery. Jedná sa tak o veľmi efektívny model, ktorý je úsporný a pritom bezpečný. Banky musia platiť prevádzku mnohých pobočiek a nemajú čas sa zaoberať požiadavkami na drobné pôžičky. S využitím internetu dostáva priame poskytovanie úverov úplne nový rozmer. Peniaze sa teraz môžu ľahko dostať aj tam, kam to v minulosti tak ľahko nešlo – do rozvojových krajín v Amerike, Afrike a Ázii. Je tak úplne bežné, že chudobný roľník z Indie prostredníctvom P2P pôžičiek získa prostriedky na zlepšenie svojho podnikania. Ľahko potom bude môcť úver splatiť, jeho podnikanie bude výnosnejšie a navyše veritelia získajú malý bonus v podobe úroku. Všetky zúčastnené strany tak budú spokojné. Vďaka internetu navyše môžu dlžníci s veriteľmi komfortne komunikovať prostredníctvom textových správ a videí. Spokojné nebudú len banky, ktoré prídu o úroky.

Přečtěte si také:  Hypotekárny kontokorent - variabilná hypotéka na čokoľvek

Nevýhoda P2P pôžičiek spočíva v tom, že ich rozvoj brzdí zastaraná štátna legislatíva. Štáty sa boja, že ľudia im nebudú z úrokov platiť dane a tak často pre istotu P2P pôžičky zakážu. Tým pochopiteľne uškodia ľuďom. Ak sa podarí legislatívnu bariéru prekonať, stane sa priame požičiavanie peňazí nástrojom, ktorý pomôže zlepšiť životy väčšiny ľudí.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..