Obsah
Potrebujete si požičať na nové vybavenie domácnosti, dovolenku, auto alebo proste len musíte preklenúť zostávajúci čas do výplaty? Potom si môžete požiadať o spotrebiteľský úver. Ten je totiž určený práve pre financovanie bežných potrieb. Poďme si tento finančný produkt v stručnosti predstaviť a povedať si niečo o jeho základných výhodách a nevýhodách. V tomto článku sa tiež dozviete, na čo by ste si pri dojednávaní spotrebiteľského úveru mali dať pozor.
Špecifiká spotrebiteľského úveru
O spotrebiteľskom úvere sa všeobecne hovorí, ak máme na mysli pôžičky určené bežným spotrebiteľom. Ďalším špecifikom spotrebiteľských úverov je, že sú určené na krytie všeobecných potrieb. Požičať si takto môžete od niekoľkých desiatok eur až do niekoľko desiatok tisíc eur. Pokiaľ ide o úrokovú sadzbu, tá sa bežne pohybuje okolo 10 až 20% ročne. Úvery tohto typu poskytuje mnoho rôznych spoločností, či už z bankového alebo nebankového sektora.
Za akých podmienok je možné spotrebiteľský úver získať?
Na spotrebiteľské úvery sa vzťahujú podobné podmienky, ako na väčšinu ostatných typov úverov. Bude vám teda ponúknutá tým nižšia úroková sadzba, čím lepšiu bonitu dokážete doložiť. Zvyčajne je významnou prekážkou na ceste za spotrebiteľským úverom zápis žiadateľa v registri dlžníkov. Existujú však aj špecifické prípady, keď sa nemusí jednať o problém.
Ak napríklad splácate hypotéku, budete v registri dlžníkovi uvedení, a napriek tomu budete pravdepodobne môcť získať štandardný spotrebiteľský úver. Banky vám však ďalší úver neposkytnú v prípade, že ste mali v minulosti problémy so splácaním svojich záväzkov. Stačí jedna oneskorená platba za telefón a možno budete v procese schvaľovania úveru ohodnotení ako potenciálne problematický klient.
Na čo si dať pozor u nebankových spoločností?
Z vyššie uvedeného dôvodu sa mnoho žiadateľov, ktorí sú zapísaní v registri dlžníkov, uchyľuje pod krídla nebankových finančných inštitúcií, ktoré bežne spotrebiteľské úvery ponúkajú za voľnejších podmienok. U nebankových subjektov je možné počítať s vyššou šancou na získanie spotrebiteľského úveru, ale táto výhoda je vykúpená vyššími nákladmi, a to nielen vyššou úrokovou sadzbou, ale niekedy aj extrémne tvrdými sankčnými poplatkami za omeškanie so splácaním. Tieto pokuty bývajú zakotvené priamo v zmluvách, avšak mnohokrát sú uvedené v neprehľadných pasážach a pochopiteľne veľmi malým písmom. Každú zmluvu o spotrebiteľskom úvere si teda dôkladne preštudujte.
Pozor si pri dojednávaní spotrebiteľského úveru dajte tiež na takzvanú rozhodcovskú doložku, ktorá sa môže v navrhovaných zmluvách od niektorých poskytovateľov úverov objaviť. V prípade komplikácií by spor neprebiehal v rámci súdneho konania, ale v spolupráci s vopred určeným arbitrom, ktorý môže za určitých okolností spolupracovať s danou finančnou inštitúciou. Ak by ste si teda vzali spotrebiteľský úver so zmluvne zakotvenou rozhodcovskou doložkou, vystavujete sa riziku neobjektívneho riešenia prípadných sporov.
One comment