Obsah
Úver zo stavebného sporenia je jednou z najvýhodnejších foriem financovania vlastného bývania. Pomocou tohto finančného produktu majú občania Slovenskej republiky možnosť dočasne získať aj pomerne veľké objemy peňažných prostriedkov. Na získanie tohto druhu pôžičky však musíte spĺňať určité podmienky, pričom tou najvýznamnejšou je dosiahnutie určitého podielu nasporenej sumy voči zamýšľanej veľkosti úveru.
Aj keď niektorú z podmienok pre získanie úveru zo stavebného sporenia nespĺňate, máte stále možnosť čerpať úver s veľmi výhodnou úrokovou sadzbou – takzvaný preklenovací úver. V tomto článku vám predstavíme, ako a za akých podmienok si tento úver môžete zriadiť. Tiež si povieme základné informácie týkajúce sa všeobecne stavebného sporenia.
Výšky úrokových sadzieb u preklenovacieho úveru
Pomocou preklenovacieho úveru môžete elegantne zaplatiť za nové bývanie alebo rekonštrukciu existujúceho domu či bytu, pričom za vypožičané prostriedky uhradíte len relatívne nízky úrok. Bohužiaľ ale budete musieť počítať s tým, že úroková sadzba v prípade preklenovacieho úveru nie je stanovená plošne na nízkej úrovni pre všetkých účastníkov stavebného sporenia. Najnižšia úroková miera sa pohybuje okolo 3,4% ročne, pričom sa navyšuje podľa rizikových faktorov klienta. Ak teda napríklad nedisponujete vhodnými možnosťami zaistenia preklenovacieho úveru, mali by ste radšej počítať s vyššou nákladovou sadzbou.
Pred uzavretím zmluvy o preklenovacom úvere by ste sa mali dôkladne zoznámiť s konkrétnymi podmienkami, predovšetkým s výškami súvisiacich poplatkov. Hoci sú stavebné sporiteľne v tomto smere pomerne férové, a poplatky nedosahujú závratných objemov, bude dobré mať o dodatočných nákladoch prehľad.
Na čo nezabudnúť pri dojednávaní stavebného sporenia?
Stavebné sporenie je v rámci Európy v podstate unikum. Hoci v priebehu niekoľkých posledných rokov došlo k obmedzeniu výhod, ktoré sú s týmto nástrojom spojené, majú klienti stavebných sporiteľní stále možnosť dosahovať pomerne zaujímavé zhodnotenie vložených peňažných prostriedkov. Hoci sa to mnohým našim politikom nepáči, je možné peniaze zo stavebného sporenia, na rozdiel od spomínaného preklenovacieho úveru, stále čerpať na akýkoľvek účel, teda nie len na potreby spojené so stavbou, ako by názov tohto produktu napovedal.
Vďaka štátnym príspevkom môže vaše stavebné sporenie vykazovať pomerne vysokú úrokovú mieru. Ale vzhľadom k tomu, že zhodnotenie peňazí sa robí aj pomocou štátnych príspevkov so stropom, bude percentuálne zhodnotenie závisieť na vašich vkladoch. Pre maximálnu hodnotu vyčerpania štátnej pomoci vám postačí každý rok na sporiaci účet v stavebnej sporiteľni vložiť cca. 780 €, pričom takto budete môcť získať 8,5% z vkladu. Naviac ale môžete počítať aj so štandardnou úrokovou sadzbou, ktorá platí pre všeobecne akokoľvek vysoké vklady. Vaše peniaze sa tak budú ďalej zhodnocovať, aj keď už na stavebné sporenie ďalšie peniaze vkladať nebudete.
Pri uzatváraní zmluvy o stavebnom sporení by ste si mali dať pozor na neférových finančných poradcov, ktorí sa vás pokúsia donútiť k akceptácii vysokej cieľovej sumy. Od nej sa ale odvíja poplatok, ktorý budete musieť za uzatvorenie zmluvy uhradiť. Cieľovú čiastku teda stanovte práve tak, ako vám to vyhovuje, podľa očakávanej výšky vkladov a doby sporenia. Je dobré si všetko dopredu prepočítať, pretože vďaka tomu môžete ušetriť aj niekoľko desiatok eur.