Študentská pôžička bez ručiteľa

Školné na niektorých univerzitách a stredných školách nie je vôbec lacnou záležitosťou. Preto rastie dopyt po študentských pôžičkách. V mnohých prípadoch ale mladí ľudia nemajú záujem vyhľadávať pomoc svojich rodičov alebo súrodencov, preto vyžadujú, aby si mohli úver zriadiť bez ručiteľa. Banky aj nebankové inštitúcie na túto potrebu zareagovali a preto je na trhu dostupná pomerne široká ponuka študentských pôžičiek bez ručiteľa. Poďme si tento finančný produkt bližšie predstaviť a popísať jednotlivé varianty. V tomto článku nájdete aj odporúčania na konkrétne úvery.

Študentské úvery môžu byť:

  • účelové,
  • bezúčelové.

Účelová študentská pôžička

Účelová študentská pôžička bez ručiteľa je spravidla dostupná za výhodnejších podmienok, pretože banka alebo nebankový poskytovateľ danej finančnej služby majú väčšiu istotu, že študent peniaze vynaloží rozumným spôsobom, čo zvýši jeho šance na splatenie v riadnom termíne. Účelové úvery sa však všeobecne vyznačujú zložitejšou administratívou. Napríklad v prípade účelovej študentskej pôžičky bez ručiteľa je totiž potrebné podrobne popísať, na čo budú zapožičané peniaze využité, a tento plán prípadne podložiť aj patričnými dokumentmi.

Ak teda má byť úver využitý na úhradu školného, ​​môže byť študent bankou požiadaný o predloženie potvrdenia, ktorým škola danej finančnej inštitúcii oznámi konkrétnu výšku študentových nákladov na štúdium. Aj kvôli týmto formalitám je spravidla táto študentská pôžička bez ručiteľa vybavovaná dlhšiu dobu. Ak ste teda študent a viete, že budete potrebovať peniaze na uhradenie školného, ​​nemali by ste strácať čas a zistiť si čo najskôr všetky parametre vami zvoleného úveru. Ak všetko zvládnete tak, ako si bude banka alebo nebankový poskytovateľ tejto špecifickej pôžičky priať, budete sa môcť tešiť na nízke úroky a celkovo výhodné podmienky.

Bezúčelový úver pre študentov

V niektorých prípadoch študenti nepotrebujú peniaze na hradenie školného, ​​ale všeobecne na študentský život. Ak je to aj váš prípad, máte možnosť využiť aktuálne ponuky slovenských bánk, ktoré ponúkajú niekoľko bezúčelových úverov určených práve pre študentov. Bezúčelová študentská pôžička nie je teoreticky tak výhodná, ako jej účelová sestra, avšak podstatnou výhodou tohto produktu je väčšia flexibilita – peniaze môžete minúť tak, ako uznáte za vhodné, a nemusíte riešiť zmluvné dojednania s bankou a ani jej nič dokazovať, pokiaľ ide o to, ako ste peniaze minuli.

Přečtěte si také:  Poštová banka pôžičky

Odporúčané ponuky pre študentské pôžičky

Úverové produkty ušité na mieru študentom poskytuje niekoľko slovenských bánk. Z viacerých spomeňme tieto tri:

  • Spotrebný úver na Čokoľvek pre vysokoškolákov od Slovenskej sporiteľne s výškou úveru 1 000 až 8 500 € a splatnosťou 1 až 10 rokov; viac info na webe SlSp.
  • otp ŠTUDENTSKÝ úver od otp banky do výšky 6 700 € aj bez dokladovania príjmu s rýchlym vybavením do 48 hodín; viac info na webe otp.
  • Spotrebný úver pre vysokoškolákov od UniCredit Bank s výškou úveru od 650 až do 10 000 eur, s garantovanou úrokovou sadzbou 9,5 %, ide však o pôžičku s ručením rodičov; viac info na webe unicreditbank.

Okrem vyššie spomínaných bankových inštitúcií môžu študenti využívať Fond na podporu vzdelávania, ktorý tiež ponúka možnosť vybaviť si študentské pôžičky, no rozpočet má obmedzený.

Pre porovnanie príklad z ČR

Pre porovnanie, v Českej republike napr. Komerční banka cieli na mladých ľudí dlhodobo pomocou známych študentských účtov. Prostredníctvom bankového účtu u Komerční banky môžete získať tiež jednoduchú študentskú pôžičku bez ručiteľa na báze kontokorentu. Ide teda o bežný účet s možnosťou prečerpania až po určitú hranicu. Tento druh úveru je ideálny na hradenie krátkodobých študentských výdavkov.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..