Hypotekárny kontokorent – variabilná hypotéka na čokoľvek

Hľadáte variabilnú hypotéku, ktorú môžete využiť na čokoľvek a ktorú sa nemusíte báť splatiť skôr? Raiffeisenbank ponúka riešenie, hypotekárny kontokorent aneb variabilnú hypotéku.

Niektoré banky ponúkajú zaujímavý produkt, ktorý umožňuje predčasné splatenie hypotéky, a to bez veľkých poplatkov, s ktorými by ste sa stretli u ostatných bánk. Týmto produktom je tzv. hypotekárny kontokorent, tiež nazývaný ako variabilná hypotéka. V podstate ide o kombináciu kontokorentu a hypotéky. Vzniká teda kontokorent zabezpečený nehnuteľnosťou.

Hypotekárny kontokorent alebo variabilná hypotéka a lacný kontokorent

Hypotekárny kontokorent, rovnako ako americká hypotéka, predstavuje nový typ bezúčelového hypotekárneho úveru. Variabilnú hypotéku môžeme definovať aj ako lacný kontokorent zabezpečený nehnuteľnosťou. Hypotekárny kontokorent funguje na princípe, kedy vám vaša hypotekárna banka nastaví na účte úverový rámec (pozri kontokorentný úver).

Ako a na čo môžeme hypotekárny kontokorent využiť?

Hypotekárny kontokorent vám ako bezúčelový úver poslúži ako alternatíva lízingu, spotrebiteľského účtu, náhrada podnikateľského úveru, spôsob preklenutia krátkodobého finančného nedostatku, či možnosť konsolidácie existujúcich záväzkov v iných bankách.

Zaujímavým riešením je možnosť investovania prostriedkov variabilnej hypotéky do podielových fondov alebo stavebného sporenia. Zarobiť sa dá na kladnom rozdiele medzi výnosom z investície a hypotekárnymi úrokmi.

Přečtěte si také:  VUB pôžičky

Hypotekárny kontokorent a jeho varianty

Hypotekárny kontokorent si môžete zaobstarať buď ako variabilnú hypotéku s odloženým splácaním anuity, alebo s jednorazovou splatnosťou kombinovaou so životným poistením.

Prvý variant ponúka možnosť voľného nakladania s prečerpaním bankového rámcom, a to do polovice doby trvania zmluvy. V tomto období splácate len úrok. Neskôr prechádzate k pravidelným mesačným splátkam.

Druhá varianta hypotéky, ktorá je viazaná na zástavu pohľadávky z životného poistenia, musíte platiť úrok po celú dobu. Tento typ variabilnej hypotéky je splatený z výnosov životného sporenia.

Hypotekárny kontokorent a jeho nesporná výhoda

Variabilnú hypotéku môžete splatiť predčasne, a to bez poplatkov či sankcie. Tiež tu čiastočne môžete regulovať výšku platených úrokov. Mesačne platíte záväzkovú províziu – 2,85% p.a. Úrok sa započíta až pri čerpaní sumy peňazí a je počítaný len z odčerpanej sumy peňazí. Úroková sadzba je variabilná na základe denného EURIBOR-u.

Komu je hypotekárny kontokorent určený?

Hypotekárny kontokorent bude sedieť skôr finančne zdatným jedincom, ktorí chcú a zároveň aj zvládajú svoje financie aktívne spravovať.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..