Lízing na auto alebo pôžička?

Auto potrebujeme skoro všetci, ale nie všetci naň máme dosť peňazí. Ak naozaj potrebujete mať svoje vlastné vozidlo, môžete jeho financovanie zaistiť buď pomocou lízingu, alebo prostredníctvom pôžičky. Oba tieto finančné produkty majú svoje výhody aj nevýhody, pričom na niektoré z nich sa často zabúda. Môže za to masívna marketingová komunikácia firiem, ktoré sa poskytovaním lízingu na auto a pôžičiek zaoberajú. V reklamách sa preferujú samé pozitíva, ale už sa nedozviete o potenciálnych problémoch. V tomto článku sme pre vás pripravili čo možno najobjektívnejšie porovnanie produktov lízing na auto a pôžička na auto.

Lízing na auto

Ak hovoríme o lízingu na auto, zvyčajne máme na mysli takzvaný finančný lízing. Ten je založený na princípe prevodov vlastníckych práv, kedy počas splácania auto patrí leasingovej spoločnosti a po splatení lízingu prejde vozidlo do vlastníctva klienta, ktorý jeho zakúpenie inicioval. Od predajcu automobilov voz de facto zakúpi práve leasingová spoločnosť, vy po dobu hradenia splátok automobil len používate a nemôžete s ním ľubovoľne nakladať. Existuje ešte operatívny lízing, v ktorého prípade zvyčajne nedochádza po uhradení všetkých splátok k automatickému prevodu vozidla do vlastníctva klienta leasingovej spoločnosti. Operatívny lízing sa využíva predovšetkým vo firemnej sfére, kedy podnikom podstatnou mierou uľahčuje prevádzkovanie väčšieho vozového parku. Firma, ktorá má automobily prenajaté na operatívny lízing, sa totiž nemusí starať o úhradu poistenia, náklady na servis a ani údržbu. O všetko sa postará leasingová spoločnosť. Za to však firma pochopiteľne musí zaplatiť, preto je operatívny lízing pomerne nákladný a bežní vodiči ho nevyužívajú.

Finančný lízing má v porovnaní s pôžičkou na auto určité výhody. Tou najvýznamnejšou sú nižšie náklady. Pri splácaní lízingu na auto nebudete musieť zvyčajne zaplatiť také vysoké úroky, ako je tomu v prípade pôžičiek na auto. Je to spôsobené tým, že lízingová spoločnosť má väčšiu istotu, že sa jej peniaze, ktoré vynaložila na nákup auta, vrátia. Vozidlo jej totiž bude po celú dobu splácania patriť a tak ho môže v prípade, že nebudete riadne splácať, ľahšie predať a uhradiť tak svoje náklady.

Přečtěte si také:  Spotrebiteľský úver bez registra - riešenie alebo hrozba?

Pôžička na auto

V prípade pôžičky na auto prechádza zakúpený automobil ihneď do vlastníctva iniciátora kúpy. Nie je teda potrebné čakať do doby, keď budú všetky splátky uhradené, a už je možné s autom plne nakladať. To znamená, že ho môžete využiť ako zástavu alebo ho ľahko predať a nemusíte riešiť žiadne problémy s leasingovou spoločnosťou. Pôžička na auto však má aj určité nevýhody, pričom tou najznámejšou sú väčšie náklady. Úroková miera odráža riziko, že sa veriteľovi nevrátia jeho peniaze. Ak teda automobil nedáte do zástavy (čo je v podstate princíp lízingu), budete sa musieť pripraviť na väčšie úroky. Tie ale môžu byť znížené, ak preukážete dostatočnú bonitu. Výška úrokovej miery sa teda v prípade pôžičky na auto odvíja od veľkosti vašich príjmov, od vášho majetku a od vašej predchádzajúcej histórie splácania.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..