Obsah
O nebankových pôžičkách má mnoho ľudí skreslené alebo nejasné predstavy, čo im sťažuje výber vhodného finančného produktu. Ak ste sa aj vy dostali do situácie, kedy uvažujete o možnosti využitia nejakej nebankovej pôžičky, mali by ste si najprv preštudovať informácie uvedené v tomto článku. Zameriava sa totiž na riziká, ktoré sú s nebankovými pôžičkami spojené. Tiež si stručne uvedieme najznámejší druh tohto finančného produktu. Najprv si ale povedzme, čo vlastne ľudí vedie k tomu, aby sa o nebankové pôžičky zaujímali.
Prečo nebankovú pôžičku?
Záujem o nebankové pôžičky neustále rastie z toho dôvodu, že sa čím ďalej viac ľudí dostáva do problémov so splácaním svojím dlhov. Problémoví dlžníci budú mať problémy so získaním úveru klasickou cestou – teda u bankovej inštitúcie. Banky si totiž svojich klientov veľmi dôkladne preverujú. Ak teda nevyhovujete ich prísnym kritériám, a pritom peniaze naozaj nutne potrebujete, pravdepodobne ste došli k záveru, že je pre vás nebanková pôžička jediným možným riešením vašej ťaživej finančnej situácie.
Ak ste si naozaj istí, že váš problém s peniazmi nie je možné vyriešiť inak (napríklad predajom nepotrebného majetku alebo minimalizáciou životných nákladov), a naozaj si nebankovú pôžičku chcete vziať, mali by ste mať aspoň prehľad o tom, aké druhy nebankových pôžičiek sú vlastne na slovenskom finančnom trhu dostupné.
Nebanková pôžička bez nahliadnutia do registra
Existuje niekoľko základných typov nebankových pôžičiek. Ľudia, ktorí už spláca nejaký úver, budú mať záujem o pôžičku bez nahliadnutia do registra dlžníkov. Pochopiteľne je poskytovanie úverov ľuďom, ktorí majú problémy s peniazmi, pomerne riziková podnikateľská činnosť, preto si za ňu nebankové spoločnosti nechávajú od dlžníkov zaplatiť vysoké rizikové prirážky, ktoré sa hradia prostredníctvom úrokov. To by ešte nebolo to najhoršie. Bohužiaľ v dnešnej dobe môže pôžičky poskytovať prakticky každý, takže nie je problém naraziť na podvodníkov, ktorí sa svojich klientov môžu pokúsiť obrať aj o ten majetok, ktorý im ešte zostal.
Využívajú k tomu pomerne jednoduchú fintu, kedy s dlžníkom uzavrú zmluvu o pôžičke, v ktorej je zakotvená požiadavka na mantinel splátok formou osobného odovzdávaní peňazí zástupcami daného subjektu. Súčasne sa s klientom dohodnú na vysokých finančných sankciách v prípade omeškania so splácaním, čo môže viesť k rýchlemu zabaveniu nehnuteľnosti, ak ju dlžník dal poskytovateľovi nebankovej pôžičky do zástavy.
Potom už len stačí, aby výberca splátok schválne neprišiel v dohodnutý deň, a podvodník ľahko označí nevinného dlžníka za neplatiča, čo sa bude postihnutej osobe pochopiteľne len veľmi ťažko vyvracať. Na základe podobných podvodov, ktoré sa pred súdom preukazujú náročne, už prišlo mnoho ľudí o veľkú časť svojho zostávajúceho majetku.
Ak teda uvažujete o dojednaní nebankovej pôžičky, venujte veľkú pozornosť tomu, čo podpisujete. Solídny poskytovateľ úverov vám ponúkne štandardné metódy hradenia splátok, akou je napríklad bankový prevod. Tak budete mať možnosť výpisom z účtu dokázať, že ste peniaze vždy odoslali v riadnom termíne.