Fondy životného cyklu, ktoré investujú za vás

Plánujete investovať, ale nemôžete sa rozhodnúť, ktorý investičný plán by pre vás bol ten pravý? Potom sa prestaňte báť dlhodobých investícií a prečítajte si o zaujímavom riešení, ktoré predstavujú fondy životného cyklu.

Investovanie je v oblasti našej krajiny stále jednou veľkou neznámou, do ktorej sa nám zatiaľ veľmi nechce. Najviac nás potom desia dlhodobé investície. Predstava, že zhodnotíme svoje peniaze v podobe akcií (a pravdou je, že akcie nám môžu poskytnúť možnosť veľmi zaujímavých investícií) je veľmi lákavá. Na druhej strane predstava dlhých rokov investovania, možný pokles hodnoty akcií a následná strata peňazí je pre väčšinu z nás naopak predstavou desivou.

Ale čo keby nám bola ponúknutá síce dlhodobá investícia, ale zároveň smerovaná do rôznych tried aktív. Takýmto riešením sú tzv. fondy životného cyklu.

Fondy životného cyklu a ich koncept

Fondy životného cyklu stavajú na myšlienke, že nie každý z nás chce investovať do podielových fondov, sledovať aktuálnu situáciu a podľa nej meniť investičnú stratégiu. Ďalším špecifikom je individualita investičných predpokladov každého z nás a tiež vývoj nás samotných. Tým chceme povedať, že naše investičné predpoklady sa menia zároveň s nami a predošlý investičný plán potom nevyhovuje našim požiadavkám.

Přečtěte si také:  Dlhopisy - definícia a rozdelenie

Fondy životného cyklu a rôzne triedy aktív

Prestaňme teda riešiť otázku, či voliť nízky výnos z dôchodkového fondu, alebo venovať množstvo času sledovaním podielových fondov. Fondy životného cyklu menia podiel jednotlivých tried aktív (akcie, dlhopisy, nehnuteľnosti, komodity, atď.) a s rokmi znižujú percento akcií v portfóliu.

Dalo by sa povedať, že začíname s dlhodobo výnosnými a zároveň krátkodobo rizikovými akciovými fondmi, ktoré nám nasporia dostatočné množstvo peňazí. V okamihu, keď by pri poklese akcií došlo k veľkej strate, predchádza sa riziku postupným obmedzovaním podielu akcií a zvyšovaniu podielu menej rizikových aktív.

Fondy životného cyklu a označenie

Fondy životného cyklu sa označujú rokom, v ktorom budeme peniaze potrebovať. Ak plánujete investovať na 16 rokov, potom volíme fond s dátumom 2030, teda Fond životného cyklu 2030.

Fondy životného cyklu a ich výhody

Nespornou výhodou je, že sa nemusíte starať, sledovať trh a meniť fondy akciové za menej rizikové. Dôvodom je to, že fond životného cyklu to urobí za vás.

Fondy životného cyklu a ich nevýhody

Nevýhodou fondov životného cyklu je to, že sú drahšie ako investície do bežných fondov. Platí sa totiž dvojaký poplatky – fondom životného cyklu aj fondom, ktoré fondy životného cyklu kupujeme (fond fondov).

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..