Ako ušetriť za vodu aj 10 eur mesačne

V Európe máme vody dostatok. Aspoň zatiať. No šetriť vodu by sme mali aj tak. Má to viacero dôvodov. Okrem šetrenia prírodných zdrojov môžeme šetrením vody ušetriť aj našu peňaženku. V tomto článku vám ukážeme ako na to.

Kvapkajúci kohútik a toaleta

Podľa spoločnosti Veolia môže kvapkajúci vodovodný kohútik spôsobiť stratu až 24 litrov vody za deň, horšie kohútiky ešte viac. To je 8 760 litrov za rok. Pretekajúca toaleta je ešte horšia. Uniknúť vám môže až 150 litrov denne, čo je 54 750 l ročne. Naše odporúčanie teda znie: nenechajte vodu zbytočne kvapkať. Kohútiky utiahnite, vymeňte tesnenia alebo kúpte nové vodovodné batérie. Na toaletu môžete namontovať šetriaci systém splachovania, ktorý pri “malej potrebe” použije na spláchnutie menšie množstvo vody (podobne ako to môžeme častokrát vidieť na záchodoch reštaurácií alebo kaviarní).

Šetrenie vody v kúpelni

Základom kúpelne je samozrejme voda. Ako na umývanie, tak aj na pranie. Aj pri umývaní sa môžeme šetriť vodou. Ako? Najznámejším pravidlom je zvyknúť si na sprchovanie namiesto kúpania. Skutočne to platí. Pri sprchovaní totiž miniete len 50-60 litrov vody, kým pri kúpaní 3x viac – 150 až 200 litrov. A efekt umytia je rovnaký. Okrem vody ušetríte aj energiu na jej ohrev, teda pokiaľ sa nekúpete v úplne ľadovej. Podobne večer, keď si čistíte zuby, uzatvorte kohútik a nenechajte ho tiecť. Tento zlozvyk možno vídať u kohokoľvek, ťažko preto povedať čo ho spôsobuje, ale prakticky nemá žiaden význam.

Přečtěte si také:  Úroková sadzba - kompletný sprievodca

Keď budete prať, snažte sa o využitie maximálnej kapacity pračky. Nielenže budete šetriť vodu tým, že pračku spustíte menej krát, ale aj elektrickú energiu. S týmto princípom by ste mali pristupovať aj k umývačke riadu.

Aj v záhrade sa dá šetriť vodu

Ak máte rodinný dom a záhradu, šetriť vodu môžete aj tam. Rastliny potrebujú vodu, polievať ich je preto nevyhnutné. Ale ak to urobíte ráno alebo večer, keď teplota ešte nedosahuje vysoké hodnoty, voda sa nevyparí tak rýchlo a stihne vsiaknuť do zeme a listov. A to je predsa účelom polievania. Ak sa voda poriadne nevsiakne a rýchlo sa vyparí, rastliny toľko nerastú ani nerodia, alebo ich musíte polievať častejšie. V teplých sparných dňoch sa môžu dokonca spáliť ak prídu do kontaktu s vodou.

Ako zdroj vody dobre poslúži tá dažďová, bez ktorej by bolo mnoho záhradkárov nahraných. To je voda takpovediac zadarmo. Zdanlivo zadarmo je aj voda zo studne. No ak sa spodná voda, ktorá studňu napája, neobnovuje dostatočne rýchlo, môže aj studňa vyschnúť.

To, koľko mesačne dokážete na vode ušetriť, závisí hlavne od vašej terajšej spotreby vody. Čím viac členná je vaša rodina, tým viac môžete mesačne ušetriť za vodu.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..